A radioactive nucleus with decay constant $0.5{{s}^{-1}}$ is being produced at a constant rate of $100nuclei/s$. If at $t=0$ there were no nuclei, the time when there are $50$ nuclei is
$\begin{align}
& A\text{)1s} \\
& \text{B)2ln}\left( \dfrac{\text{4}}{\text{3}} \right)\text{ s} \\
& \text{C)ln2 s} \\
& \text{D)ln}\left( \dfrac{4}{3} \right)\text{ s} \\
\end{align}$
Answer
645.9k+ views
Hint: From the radio-active decay law, rate of disintegration of a radioactive-nuclei at any instant is directly proportional to the number of radioactive nuclei present in the sample at that particular instant. An expression for radioactive decay is deduced from the given information by taking into consideration the production rate of nuclei in that element. To determine the time when there are $50$ nuclei, we make use of integration.
Formula used:
$\left( -\dfrac{dN}{dt} \right)=\lambda N$
Complete answer:
We know that the rate of disintegration of a radioactive-nuclei at any instant is directly proportional to the number of radioactive nuclei present in the sample at that particular instant. Mathematically, rate of disintegration is given by
$\left( -\dfrac{dN}{dt} \right)=\lambda N$
where
$\lambda $ is the decay constant
$N$ is the number of nuclei present in the sample at a particular instant $t$
$dN$ is the number of disintegrated nuclei during a time interval $dt$
Let this be equation 1.
Coming to our question, we are provided that
$\lambda =0.5{{s}^{-1}}$
and that
$\dfrac{dN}{dt}+\lambda N=100$
Let this be equation 2.
Rearranging equation 2, we have
$\dfrac{dN}{dt}+\lambda N=100\Rightarrow \dfrac{dN}{dt}=100-\lambda N\Rightarrow \dfrac{dN}{100-\lambda N}=dt$
Now, integrating the above expression to determine $t$, we have
\[\int\limits_{0}^{50}{\dfrac{dN}{\left( 100-\lambda N \right)}}=\int\limits_{0}^{t}{dt}\Rightarrow -\dfrac{1}{\lambda }\ln \left( 100-\lambda N \right)_{0}^{50}=t\Rightarrow -\dfrac{1}{\lambda }\ln \left( 100-\lambda \times 50 \right)+\dfrac{1}{\lambda }\ln \left( 100-0 \right)=t\]
Solving further by substituting the value of decay constant, we have
\[t=-2\times \ln \left( 100-25 \right)+2\times \ln \left( 100 \right)\Rightarrow t=2\times \left( \ln 100-\ln 75 \right)\Rightarrow t=2\times \ln \dfrac{100}{75}=2\ln \dfrac{4}{3}s\]
Let this be equation 3.
Therefore, from equation 3, we can conclude that the correct answer is option $B$.
Note:
Radioactivity refers to the phenomenon of spontaneous emission of radiation by the nucleus of a radio-active element. The three types of radiations, usually emitted by radioactive elements are alpha rays, beta rays and gamma rays. Students should take care in deducing equation 2. What is given in the question is the rate of production of nuclei, which is a consequence of both disintegration as well as generation. Hence deduced, is this equation.
Formula used:
$\left( -\dfrac{dN}{dt} \right)=\lambda N$
Complete answer:
We know that the rate of disintegration of a radioactive-nuclei at any instant is directly proportional to the number of radioactive nuclei present in the sample at that particular instant. Mathematically, rate of disintegration is given by
$\left( -\dfrac{dN}{dt} \right)=\lambda N$
where
$\lambda $ is the decay constant
$N$ is the number of nuclei present in the sample at a particular instant $t$
$dN$ is the number of disintegrated nuclei during a time interval $dt$
Let this be equation 1.
Coming to our question, we are provided that
$\lambda =0.5{{s}^{-1}}$
and that
$\dfrac{dN}{dt}+\lambda N=100$
Let this be equation 2.
Rearranging equation 2, we have
$\dfrac{dN}{dt}+\lambda N=100\Rightarrow \dfrac{dN}{dt}=100-\lambda N\Rightarrow \dfrac{dN}{100-\lambda N}=dt$
Now, integrating the above expression to determine $t$, we have
\[\int\limits_{0}^{50}{\dfrac{dN}{\left( 100-\lambda N \right)}}=\int\limits_{0}^{t}{dt}\Rightarrow -\dfrac{1}{\lambda }\ln \left( 100-\lambda N \right)_{0}^{50}=t\Rightarrow -\dfrac{1}{\lambda }\ln \left( 100-\lambda \times 50 \right)+\dfrac{1}{\lambda }\ln \left( 100-0 \right)=t\]
Solving further by substituting the value of decay constant, we have
\[t=-2\times \ln \left( 100-25 \right)+2\times \ln \left( 100 \right)\Rightarrow t=2\times \left( \ln 100-\ln 75 \right)\Rightarrow t=2\times \ln \dfrac{100}{75}=2\ln \dfrac{4}{3}s\]
Let this be equation 3.
Therefore, from equation 3, we can conclude that the correct answer is option $B$.
Note:
Radioactivity refers to the phenomenon of spontaneous emission of radiation by the nucleus of a radio-active element. The three types of radiations, usually emitted by radioactive elements are alpha rays, beta rays and gamma rays. Students should take care in deducing equation 2. What is given in the question is the rate of production of nuclei, which is a consequence of both disintegration as well as generation. Hence deduced, is this equation.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

