A solid sphere of mass M and radius a is surrounded by a uniform concentric spherical shell of thickness 2a and mass 2M. The gravitational field at distance 3a from the center will be:
A. $\dfrac {2GM}{9{a}^{2}}$
B. $\dfrac {GM}{3{a}^{2}}$
C. $\dfrac {GM}{9{a}^{2}}$
D. $\dfrac {2GM}{3{a}^{2}}$
Answer
649.2k+ views
Hint: To solve this problem, use the Gauss’s law of gravitation. Firstly, find the total mass by adding mass of solid sphere and concentric spherical shell. Then, find the total radius by adding the radius of solid sphere and spherical shell. Substitute these values in the formula for Gauss’s law. Rearrange it and find the value of g i.e. gravitational field. This obtained value of g will be the gravitational field at distance 3a from the center.
Formula used:
$\oint { \overrightarrow { g } .\overrightarrow { dA } =4\pi Gm }$
Complete answer:
Gauss's law of gravitation is given by,
$\oint { \overrightarrow { g } .\overrightarrow { dA } =4\pi Gm }$
$\Rightarrow g. 4 \pi {r}^{2}= 4 \pi Gm$ …(1)
From the figure above, we can infer that the total radius is given by,
$r= a + 2a$
$\Rightarrow r=3a$ …(2)
Similarly, the total mass is given by,
$m= M+ 2M$
$\Rightarrow m=3M$ …(3)
Substituting equation. (2) and (3) in equation. (1) we ger,
$ g. 4 \pi {3a}^{2}= 4 \pi G \times 3M$
$\Rightarrow 36g \pi {a}^{2}= 12 \pi GM$
$\Rightarrow 36g {a}^{2}= 12 GM$
$\Rightarrow g= \dfrac {12GM}{36{a}^{2}}$
$\Rightarrow g= \dfrac {GM}{3{a}^{2}}$
Hence, the gravitational field at distance 3a from the center will be $\dfrac {GM}{3{a}^{2}}$.
So, the correct answer is option B i.e. $\dfrac {GM}{3{a}^{2}}$.
Note: There is an alternate method to solve this problem. The alternate method is given below:
Gauss's law of gravitation is given by,
$\oint { \overrightarrow { g } .\overrightarrow { dA } =4\pi Gm }$
$\Rightarrow g. 4 \pi {r}^{2}= 4 \pi Gm$ …(1)
For the solid sphere, mass is M. So, the gravitational field at distance 3a will be,
$ {g}_{1}. 4 \pi {3a}^{2}= 4 \pi GM$
$\Rightarrow {g}_{1} = \dfrac {GM}{9 {a}^{2}}$
Similarly, for the conteric shell, mass is 2M. So, the gravitational field at the distance 3a will be
$ {g}_{2}. 4 \pi {3a}^{2}= 4 \pi G \times 2M$
$\Rightarrow {g}_{2} = \dfrac {2GM}{9 {a}^{2}}$
So, the total gravitational field at distance 3a will be,
$g= {g}_{1}+ {g}_{2}$
Substituting the values in above equation we get,
$g= \dfrac {GM}{9 {a}^{2}} + \dfrac {2GM}{9 {a}^{2}}$
$\Rightarrow g= \dfrac {3GM}{9 {a}^{2}}$
$\Rightarrow g = \dfrac {GM}{3 {a}^{2}}$
Hence, the gravitational field at distance 3a from the center will be $\dfrac {GM}{3{a}^{2}}$.
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
To solve these types of problems, students must remember the formula for Gauss's law of gravitation and area and volume of each shape such as sphere, cylinder, etc. Without knowing formulas for area and volume most of the equations cannot be solved. The gravitational field does not depend upon the intervening medium. The gravitational field has its own energy and momentum.
Formula used:
$\oint { \overrightarrow { g } .\overrightarrow { dA } =4\pi Gm }$
Complete answer:
Gauss's law of gravitation is given by,
$\oint { \overrightarrow { g } .\overrightarrow { dA } =4\pi Gm }$
$\Rightarrow g. 4 \pi {r}^{2}= 4 \pi Gm$ …(1)
From the figure above, we can infer that the total radius is given by,
$r= a + 2a$
$\Rightarrow r=3a$ …(2)
Similarly, the total mass is given by,
$m= M+ 2M$
$\Rightarrow m=3M$ …(3)
Substituting equation. (2) and (3) in equation. (1) we ger,
$ g. 4 \pi {3a}^{2}= 4 \pi G \times 3M$
$\Rightarrow 36g \pi {a}^{2}= 12 \pi GM$
$\Rightarrow 36g {a}^{2}= 12 GM$
$\Rightarrow g= \dfrac {12GM}{36{a}^{2}}$
$\Rightarrow g= \dfrac {GM}{3{a}^{2}}$
Hence, the gravitational field at distance 3a from the center will be $\dfrac {GM}{3{a}^{2}}$.
So, the correct answer is option B i.e. $\dfrac {GM}{3{a}^{2}}$.
Note: There is an alternate method to solve this problem. The alternate method is given below:
Gauss's law of gravitation is given by,
$\oint { \overrightarrow { g } .\overrightarrow { dA } =4\pi Gm }$
$\Rightarrow g. 4 \pi {r}^{2}= 4 \pi Gm$ …(1)
For the solid sphere, mass is M. So, the gravitational field at distance 3a will be,
$ {g}_{1}. 4 \pi {3a}^{2}= 4 \pi GM$
$\Rightarrow {g}_{1} = \dfrac {GM}{9 {a}^{2}}$
Similarly, for the conteric shell, mass is 2M. So, the gravitational field at the distance 3a will be
$ {g}_{2}. 4 \pi {3a}^{2}= 4 \pi G \times 2M$
$\Rightarrow {g}_{2} = \dfrac {2GM}{9 {a}^{2}}$
So, the total gravitational field at distance 3a will be,
$g= {g}_{1}+ {g}_{2}$
Substituting the values in above equation we get,
$g= \dfrac {GM}{9 {a}^{2}} + \dfrac {2GM}{9 {a}^{2}}$
$\Rightarrow g= \dfrac {3GM}{9 {a}^{2}}$
$\Rightarrow g = \dfrac {GM}{3 {a}^{2}}$
Hence, the gravitational field at distance 3a from the center will be $\dfrac {GM}{3{a}^{2}}$.
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
To solve these types of problems, students must remember the formula for Gauss's law of gravitation and area and volume of each shape such as sphere, cylinder, etc. Without knowing formulas for area and volume most of the equations cannot be solved. The gravitational field does not depend upon the intervening medium. The gravitational field has its own energy and momentum.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

