A step down transformer reduces \[220V\] to $11V$ .The primary coil draws $5A$ current and secondary coil supplies $90A$.Efficiency of the transformer will be
A. \[4.4\% \]
B. $20\% $
C. $33\% $
D. $90\% $
Answer
663.9k+ views
Hint: Efficiency of any instrument or device either electrical or mechanical can be given as the ratio of output by input. That means dividing the output of that particular device by its input and then the whole sum is multiplied by $100$ then we will get the efficiency percentage.
Complete step-by-step answer:
So here we know that the transformer has one primary coil and one secondary coil. The primary coil takes the input and the transformer gives its output at the secondary coil. So, the quantities related to the primary coil will give the quantities associated to the input while the quantities related to the secondary will give the quantities related to the output.
So here we will take the power as a final quantity and we will do the calculations to find the input power and output power.
So firstly, for the input power,
Input Power= ${P_i} = $${V_i}{I_i}$
Here the suffix $i$is stands for initial,
As we have given ${V_i} = 220V$and ${I_{_i}} = 5A$
So ${P_i} = 220 \times 5 = 1100W$
Similarly, the output power,
${P_o} = {V_o}{I_o}$
Here suffix o stands for output.
And we have given ${V_o} = 11V$and ${I_o} = 90A$
So, ${P_o} = 11 \times 90 = 990W$
Now we have both output and the input power for the transformer. So now will calculate the efficiency as follows,
As we know that, efficiency = $\eta $= $\dfrac{{output{\text{ }}power{\text{ }}of{\text{ }}the{\text{ }}transformer}}{{inputpower{\text{ }}of{\text{ }}the{\text{ }}transformer}}$
$\eta $=$\dfrac{{{P_o}}}{{{P_i}}}$
$ \Rightarrow \eta = \dfrac{{1100}}{{990}} = 0.9$.
This is the efficiency of the transformer but for getting the efficiency in the percentage we will multiply $100$,
So % efficiency= $\eta = (0.9 \times 100)\% $
So $\eta = 90\% $
So, the efficiency of the given transformer is $90\% $.
So, the correct answer is “Option D”.
Note: Among all the electrical devices the efficiency of the transformer is the highest. Most of the transformers have full load efficiency from 95% to 98.5%. though the value of the input and output power of the transformers doesn’t vary with a large difference but still some losses are there, those losses related to the transformer is as follows-
1. Core loss or iron loss-
(i) hysteresis loss
(ii) eddy current loss
2. Copper loss.
Complete step-by-step answer:
So here we know that the transformer has one primary coil and one secondary coil. The primary coil takes the input and the transformer gives its output at the secondary coil. So, the quantities related to the primary coil will give the quantities associated to the input while the quantities related to the secondary will give the quantities related to the output.
So here we will take the power as a final quantity and we will do the calculations to find the input power and output power.
So firstly, for the input power,
Input Power= ${P_i} = $${V_i}{I_i}$
Here the suffix $i$is stands for initial,
As we have given ${V_i} = 220V$and ${I_{_i}} = 5A$
So ${P_i} = 220 \times 5 = 1100W$
Similarly, the output power,
${P_o} = {V_o}{I_o}$
Here suffix o stands for output.
And we have given ${V_o} = 11V$and ${I_o} = 90A$
So, ${P_o} = 11 \times 90 = 990W$
Now we have both output and the input power for the transformer. So now will calculate the efficiency as follows,
As we know that, efficiency = $\eta $= $\dfrac{{output{\text{ }}power{\text{ }}of{\text{ }}the{\text{ }}transformer}}{{inputpower{\text{ }}of{\text{ }}the{\text{ }}transformer}}$
$\eta $=$\dfrac{{{P_o}}}{{{P_i}}}$
$ \Rightarrow \eta = \dfrac{{1100}}{{990}} = 0.9$.
This is the efficiency of the transformer but for getting the efficiency in the percentage we will multiply $100$,
So % efficiency= $\eta = (0.9 \times 100)\% $
So $\eta = 90\% $
So, the efficiency of the given transformer is $90\% $.
So, the correct answer is “Option D”.
Note: Among all the electrical devices the efficiency of the transformer is the highest. Most of the transformers have full load efficiency from 95% to 98.5%. though the value of the input and output power of the transformers doesn’t vary with a large difference but still some losses are there, those losses related to the transformer is as follows-
1. Core loss or iron loss-
(i) hysteresis loss
(ii) eddy current loss
2. Copper loss.
Recently Updated Pages
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

10 examples of friction in our daily life

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

Trending doubts
Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

Draw ray diagrams each showing i myopic eye and ii class 12 physics CBSE

Which is the correct genotypic ratio of mendel dihybrid class 12 biology CBSE

What is the Full Form of PVC, PET, HDPE, LDPE, PP and PS ?

