The constant γ for oxygen as well as for hydrogen is 1.40 . If the speed of sound in oxygen is 450m/s, what will be the speed of hydrogen at the same temperature and pressure?
Answer
660k+ views
Hint: In the solution, the molecular mass of hydrogen is 1 and the oxygen is 16, equate both terms.
Complete step by step solution:
Given:
The adiabatic constant of the hydrogen is ${\gamma _H} = 1.4$.
The speed of the sound in oxygen is \[{V_O} = 450\;{\rm{m/s}}\].
The molecular mass of Hydrogen is \[{M_H} = 1\]
The molecular mass of Oxygen is \[{M_O} = 16\]
Let us assume \[{M_O} = 16{M_H}\]
The equation of the speed of the sound in Hydrogen is,
\[{V_H} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_H}}}} \]
The equation of the speed of the sound in Oxygen is,
\[\begin{array}{l}
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_O}}}} \\
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{16{M_H}}}}
\end{array}\]
Here, T is the Temperature of the molecule.
Now, taking the ratios of the speed of sound in hydrogen to the oxygen is,
\[\begin{array}{l}
\dfrac{{{V_H}}}{{{V_O}}} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR \times 16{M_H}}}{{1.4TR \times {M_H}}}} \\
= \sqrt {\dfrac{{16}}{1}} \\
= \dfrac{4}{1}
\end{array}\]
Now,
\[\begin{array}{c}
{V_H} = {V_O} \times 4\\
= 4 \times 450\\
= 1800\;{\rm{m/s}}
\end{array}\]
Therefore, the speed of the sound in the hydrogen is \[1800\;{\rm{m/s}}\].
Note: The $\gamma $ is the gas constant whereas it is a constant value and remains the same 1.4 for all the gases. Be sure about the molecular mass of the hydrogen and the oxygen.
Complete step by step solution:
Given:
The adiabatic constant of the hydrogen is ${\gamma _H} = 1.4$.
The speed of the sound in oxygen is \[{V_O} = 450\;{\rm{m/s}}\].
The molecular mass of Hydrogen is \[{M_H} = 1\]
The molecular mass of Oxygen is \[{M_O} = 16\]
Let us assume \[{M_O} = 16{M_H}\]
The equation of the speed of the sound in Hydrogen is,
\[{V_H} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_H}}}} \]
The equation of the speed of the sound in Oxygen is,
\[\begin{array}{l}
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_O}}}} \\
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{16{M_H}}}}
\end{array}\]
Here, T is the Temperature of the molecule.
Now, taking the ratios of the speed of sound in hydrogen to the oxygen is,
\[\begin{array}{l}
\dfrac{{{V_H}}}{{{V_O}}} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR \times 16{M_H}}}{{1.4TR \times {M_H}}}} \\
= \sqrt {\dfrac{{16}}{1}} \\
= \dfrac{4}{1}
\end{array}\]
Now,
\[\begin{array}{c}
{V_H} = {V_O} \times 4\\
= 4 \times 450\\
= 1800\;{\rm{m/s}}
\end{array}\]
Therefore, the speed of the sound in the hydrogen is \[1800\;{\rm{m/s}}\].
Note: The $\gamma $ is the gas constant whereas it is a constant value and remains the same 1.4 for all the gases. Be sure about the molecular mass of the hydrogen and the oxygen.
Recently Updated Pages
10 examples of friction in our daily life

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

Trending doubts
Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

What are derived physical quantities Give any two examples class 11 physics CBSE

Explain why Helium is used for filling weather bal class 11 chemistry CBSE

