The figure shows a projectile thrown with speed $u = 20m/s$ at an angle of 30 degrees with horizontal from the top of a building 40 m high. Then, calculate the horizontal range of the projectile.
(A) $20\sqrt 3 $ m
(B) $40\sqrt 3 $ m
(C) 40 m
(D) 20 m
Answer
647.1k+ views
Hint:
Projectile motion occurs when an object is thrown with some velocity into the air. For this kind of motion, the components of the velocity with which the object is thrown determine the distance travelled in the horizontal and vertical direction, alike.
Formula used: $R = u\cos \theta t$, where R is the horizontal range covered by the object thrown with velocity u and angle $\theta $, in time t.
Complete step by step answer:
We have an object that is thrown from some height, making an angle with the horizontal. This object will eventually come down due to the influence of the gravitational acceleration, and we are required to find this distance.
The data that is provided to us includes:
Speed $u = 20m/s$
Height in vertical direction $s = - 40m$ [As distances measured downwards have a negative sign]
Angle made with the horizontal $\theta = 30^\circ $
We know that distance in vertical direction for projectile motion is given as:
$\Rightarrow s = {u_v}t - \dfrac{1}{2}g{t^2}$ [Eq. 1]
The vertical component of the speed will be given by:
$\Rightarrow {u_v} = u\sin \theta = 20\sin 30 = 10$m/s
Substituting this in Eq. 1:
$\Rightarrow - 40 = 10t - \dfrac{1}{2}10{t^2} = 10t - 5{t^2}$
$\Rightarrow {t^2} - 2t - 8 = 0$
We take out commons to solve this quadratic equation as:
$\Rightarrow {t^2} - 4t + 2t + 8 = 0$
$\Rightarrow t(t - 4) + 2(t - 4) = 0$
Solving for time t, we get:
$\Rightarrow (t + 2)(t - 4) = 0$
Hence, $t = 4$ as time cannot be negative.
Now, we know that the horizontal range is given as:
$\Rightarrow R = u\cos \theta t$
So, inputting the values:
$\Rightarrow R = 20\cos 30 \times 4 = 80 \times \dfrac{{\sqrt3 }}{2} = 40\sqrt 3 m$
Hence, the correct answer is option (B).
Note:
The objects that experience projectile motion have a constant velocity in the horizontal direction, but a constantly changing velocity in the vertical direction. This combination results in the trajectory similar to that of a parabola. Projectile motion is mostly in sports like golf, baseball, cricket as the ball is hit into the air.
Projectile motion occurs when an object is thrown with some velocity into the air. For this kind of motion, the components of the velocity with which the object is thrown determine the distance travelled in the horizontal and vertical direction, alike.
Formula used: $R = u\cos \theta t$, where R is the horizontal range covered by the object thrown with velocity u and angle $\theta $, in time t.
Complete step by step answer:
We have an object that is thrown from some height, making an angle with the horizontal. This object will eventually come down due to the influence of the gravitational acceleration, and we are required to find this distance.
The data that is provided to us includes:
Speed $u = 20m/s$
Height in vertical direction $s = - 40m$ [As distances measured downwards have a negative sign]
Angle made with the horizontal $\theta = 30^\circ $
We know that distance in vertical direction for projectile motion is given as:
$\Rightarrow s = {u_v}t - \dfrac{1}{2}g{t^2}$ [Eq. 1]
The vertical component of the speed will be given by:
$\Rightarrow {u_v} = u\sin \theta = 20\sin 30 = 10$m/s
Substituting this in Eq. 1:
$\Rightarrow - 40 = 10t - \dfrac{1}{2}10{t^2} = 10t - 5{t^2}$
$\Rightarrow {t^2} - 2t - 8 = 0$
We take out commons to solve this quadratic equation as:
$\Rightarrow {t^2} - 4t + 2t + 8 = 0$
$\Rightarrow t(t - 4) + 2(t - 4) = 0$
Solving for time t, we get:
$\Rightarrow (t + 2)(t - 4) = 0$
Hence, $t = 4$ as time cannot be negative.
Now, we know that the horizontal range is given as:
$\Rightarrow R = u\cos \theta t$
So, inputting the values:
$\Rightarrow R = 20\cos 30 \times 4 = 80 \times \dfrac{{\sqrt3 }}{2} = 40\sqrt 3 m$
Hence, the correct answer is option (B).
Note:
The objects that experience projectile motion have a constant velocity in the horizontal direction, but a constantly changing velocity in the vertical direction. This combination results in the trajectory similar to that of a parabola. Projectile motion is mostly in sports like golf, baseball, cricket as the ball is hit into the air.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

